Domů » zpravodajství Hej, Občané!, z.s. » ze světa » Sýrie další humanitární bombardování jako v Jugoslávii? Trump nebo Clinton je to jedno?

Sýrie další humanitární bombardování jako v Jugoslávii? Trump nebo Clinton je to jedno?

Dub 17, 2018
2000 přečtení

Pojdme si ukázat hned několik aspektů v čem se oba útoky, liší. Snadno pochopíte, že to co se dnes děje za Trumpa není „nic“, oproti tomu co se tehdy dělo za Clintona nebo co by se dělo, kdyby prezidentkou USA byla H. Clinton

 

Sýrie další humanitární bombardování jako v Jugoslávii?
Trump nebo Clinton je to jedno?
V čem se dnešní demonstrativní útoky liší od tehdejšího tzv. humanitárního bombardování?
Bombardování Jugoslávie mělo jediný cíl, svrhnout S. Miloševiče a nastolit loutkovou „demokratickou“ vládu drženou při životě ze zahraničí.
Vše se navíc událo v okamžiku kdy vláda Jugoslávie měla situaci naprosto pod kontrolou a kontrolovala fakticky 100% území státu.
Konečným výsledkem intervence mimo zpustošení Srbska,
bylo odtržení Kosova i Metohije od Srbska, nastolení protektorátu s následnou formální „nezávislostí“, spojenou s jeho vydrancováním věrnými „Demokratické“ administrativě.
Podle současného jasného prohlášení, USA už neusiluje o svržení vlády Asada, naopak právě během působení D. Trumpa v úřadu, Asadova vláda dostala zpět značnou část území Sýrie pod svoji kontrolu.

Bill Clinton – Photo by flickr – Licence (CC BY-SA)

Západ za Trumpa jasně uznal, že bez Ruska a neochotně i Iránu mír v Sýrii nebude, naopak v Jugoslávii byl postoj Ruska zcela ignorován.
Nejen to, v Jugoslávii existovala naprosto reálná hrozba globálního konfliktu, vedení NATO dalo rozkaz k použití síly proti jednotkám Ruské federace rozmístěným v Kosovu, jen odpor nižšího velení splnit rozkaz předešel přímému střetu.
Naopak v Sýrii je Rusko vždy striktně varováno a je mu dán čas se připravit a dokonce varovat své spojence. Jednotky RF jsou alespoń zatím, považovány za nedotknutelné.
Útoky NATO ničily Jugoslávii vlna za vlnou, systematicky byl likvidován veškerý průmyslový potenciál země i životně důležitá infrastruktura, silnice, železnice, mosty, elektrárny, rozvody, telekomunikace bombardování se nevyhnulo ani mnoha naprosto civilním komplexům.
Přímou obětí bombardování se stalo několik tisíc civilistů, desítky tisíc jich bylo zraněno.
Bombardování ustalo až v okamžiku, kdy už prakticky došli cíle, jediným dalším možným pokračováním útoku už byla jen přímá pozemní intervence.
V Sýrii je výsledek 2 vln bombardování raketami Tomahawk nejasný,
poslední vlna přinesla několik zraněných osob.
Kdo věří v to, že „Demokraté“ jsou andělé míru a dělali by to jinak je blázen, ostatně i „Demokratický“ protivník Clinton v boji o úřad prezidenta Bernie Sanders požadoval v roce 1999 po Clinton v Jugoslávii okamžitý a co nejtvrdší postup.
Postupu administrativy D. Trumpa je zatím mnohem méně krvavý a ohrožující mír než ten „Demokratický“.